WWDC 17 Keynote, Apple teknolojileri hayatımıza ne getirecek?

Apple WWDC geliştirici konferansında, her yıl olduğu gibi bu yılda keynote’da, yeni Apple teknolojileri, işletim sistemlerindeki değişiklikler ve ürünlere gelen yeni özellikler kısaca tanıtıldı.

5K iMac Pro ve Yeni Özellikleri

IMG_3847

IMG_3848

5K iMac Pro aynı zamanda Space Black renk seçeneğiyle ve güçlü işlemcisiyle birlikte geliyor. Mac için yeni işletim sistemi macOS High Sierra olarak tanıtıldı.

Şüphesiz, iPhone kullanıcılarının beklediği yeni işletim sistemi iOS 11

IMG_3859

iOS11’de ilk göze çarpan yeni “Control Center” yani kontrol merkezi, artık kontrol merkezi full ekran ve 3d touch ile menüdeki ayarların daha da derinine inmeniz mümkün. Örneğin müzik üzerinde 3d touch yaptığınızda, pick and pop’la daha detaylı bir ekranı müzik player açıyorsunuz. Diğer bir önemli UX değişikliği ise “Lock Screen” ile “Notification Center”‘ın aynı ekranda olması, kilit ekranında varsa ilk bildirim gösterilecek ve bounce edildiğinde ise diğer bildirimlere ulaşılabilecek.

IMG_3852

Yeni işletim sistemiyle birlikte Apple Pay, daha yaygın olarak kullanılabilecek, Apple, Apple Pay destekleme oranın %50’ye çıkarılacağını açıkladı. Tabiki bu oran şimdilik U.S.’de. Apple Pay ile artık, güvenli bir şekilde kişilere de para gönderebileceksiniz. Bu özellik “Person to Person Payment” olarak tanıtıldı.

Screen Shot 2017-06-06 at 01.01.18

iMessage uygulaması üzerinden, ApplePay ile ödeme yapabilirsiniz. Apple, Machine learning ile karşınızdaki kişinin ne kadar istediğini anlayabilecek bir geliştirme de yapmış.

IMG_3866

Maps uygulaması artık önemli havaalanları ve belirli bölgelerdeki alışveriş merkezlerinde iç mekanda yer tarifi verebilecek. Hızlı limitini gösterebilecek, ve “lane guideline” özelliği ile hangi şeritten gitmeniz gerektiğinizi gösterecek.

App Store

IMG_3874

App Store, iOS’in kalbi uygulamaların dağıtım kanalı..

IMG_3875

Apple, App review sürelerinin 24 saatin altına düştüğü ve bazı app review sürelerinin çoğunlukla 1-2 saatin altında tamamlandığı duyuruldu. App Store üzerinden kullanıcılara yorumlarına cevap verilebilecek. Daha da önemlisi uygulamanızın yeni versiyonunun belirli bir kısım müşterilerinize (belirli yüzdelere, kademeli) açmanız için “Phased release” özelliği geliyor. Bu özellik Google Play Store’da bulunan ve kullanımı yaygın bir özellikti.

Screen Shot 2017-06-06 at 00.57.49

App Store yeniden tasarlandı. Artık ilk ekranda karşınıza “Today” sekmesi çıkacak. Burada yeni çıkan app’ler ve sıralamada üstte yer alan popüler uygulamalar gösterilecek. Diğer bir önemli konu ise, ikinci sırada “Games” sekmesinin yer alması. Uygulamalar için getirilen yenilik ise, kullanıcı yorumlarına cevap verebilme ve uygulama hikayelerini yayınlayabilme. Uygulamalar içindeki satın almalar ve bir sonraki alınabilecek ürünler AppStore üzerinden gösterilmeye başlanacak.

10.5 inç seçeneğiyle Yeni iPad Pro

IMG_3904

Yeni iPad Pro, küçük modelin biraz daha büyültülmüş haliyle piyasaya çıkıyor. iPad Pro almak isteyen ancak, boyutlar arasında kararsız kalanlar için iyi bir seçenek olabilir.

IMG_3913

iPad artık edit edilebilir bir “Dock”a sahip, alt menüdeki uygulamaları genişletip, özelleştirebilirsiniz. Ayrıca machine learning ile kullanmayı düşüneceğiz bir sonraki app, öneri olarak “Dock”‘un en sağında gösteriliyor.

Screen Shot 2017-06-06 at 01.10.19

iOS11’in iPad’e getirdiği bir diğer ve nihayet dedirten özellik ise, “Files” artık Cloud üzerindeki dosyaları görüntüleme ve klasörler halinde saklayabilmek mümkün olacak. Bu özellik, kullanıcılara cihaz üzerinde daha fazla hareket alanı sunacaktır.

Screen Shot 2017-06-06 at 01.13.20

iPad’de bir süredir olan Multitask yani iki ekranı birlikte kullanabilme özelliği, yeni gelen “Drag and Drop” özelliği ile daha da efektif kullanılabilecek. Herhangi bir imajı, metni dosyayı bir ekrandan diğer bir ekrana ya da Files üzerinden klasörlere alabileceksiniz.

IMG_3919

Bir diğer güzel özellik Document Camera özelliği, masanızdaki belgelerin kamera ile fotoğrafını çekip, döküman haline getirebilir. Hatta “inline drawing” özelliği ile imzalayabilirsiniz.

IMG_3917

iPad klavyesinde, hızlı bir şekilde, sayılar ve sembollere erişebilmek için eklenen “plunk” özelliği de etkinlik de tanıtıldı. Kullanıcılar yazarken, tuşa uzun basıp elimizi kaydırarak çektiklerinde hızlıca sembol ile ilerleyebilecekler.

Siri-1

Siri, artık çeviri yapmasını istediğinizde, istediklerinizi hedef dile çevirip konuşabiliyor. Kullanıcılar cihazlarında tek bir Siri varmışcasına, bağlı cihazlarını tek bir noktadan kontrol edebilecekler. Aynı zamanda teknolojide machine learning kullanılmasıyla birlikte konuşurken insana yakın vurgular yapabilecek.

IMG_3872

Apple Music ile, arkadaşlarınızın son dönemde dinlediklerini görebilir ve oluşturdukları sayfaları inceleyebileceksiniz.

IMG_3887

Yazılımcılar açısından heyecan verici yeni bir haber de, Core ML SDK’sının iOS’e getirilmiş olması, uygulamalarda Machine Learning gücü kullanılabilecek ve Apple bunun şu ana kadar ki en geniş machine learning kütüphane olduğunu belirtti.

apple_homepod_1

Son olarak, HomePod tanıtıldı. Sizin için AirPod neyse, eviniz için HomePod o olacak ve evinizdeki asistanınız olabilecek zekaya ve güce sahip olacak denildi. HomePod iPhone’da bulunan işlemcinin aynısına sahip olabilecek.

Bakalım bu yeni ürünler ve teknolojilerle, nasıl farklı fikirler ve yeni uygulamalar ortaya çıkacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s