Yaratıcı olmak, ortaya birşeyler çıkarmak …

Yaratıcı olmak, ortaya birşeyler iyi birşeyler çıkarmak, üretmek günümüzde istediklerimize ulaşabildiğimiz ölçüde kolay ancak bir o kadar da zor ki. Tüketim çılgınlığının ortasında gibi hissediyorum bazen kendimi, hem bu tüketim de çoğunlukla herhangi yeni bir şey uğruna değil, sahip olmak bu şey benim demek adına yapılıyor çoğunlukla. Marketing derslerinden öğrendiğim incilerden biri de Türkiye’nin hedonik bir toplum olduğu, peki “hedonik” kavramı ya da “hedonik tüketim” ne demek? Hedonik tüketim bir nevi sürdürebilir mutluluk yaratmak üzere, doymadan daha da çok satın alma isteğiyle yaptığımız alışverişleri bünyesinde barındırıyor. Şimdilerde kredi kartı limitinizin gelirinizle orantısını, gelirinizden az ya da çok olup olmadığına baktığınızda, ölçebileceğiniz bir kavram bence.

Neyse konudan çok şaşmadan .. ehm.. ne diyorduk, Yaratıcılık. Hepimiz gün boyunca, ortaya birşeyler koyuyoruz. Bazılarımız kazandığımız parayı haketme peşindeyiz, kimimiz para kazanma peşindeyiz, kimimiz daha iyi bir şeyler ortaya koyma peşindeyiz, kimilerimiz ben başkalarından emir alamam kendi düşüncelerimi hayata geçirmeliyim diyoruz, kimilerimiz ne kazandığım önemli değil ne yaptığım önemli diyoruz, kimilerimiz daha iyi bir hayat sürdürmek için çalışıyor. Peki Ne kadar yaratıcıyız?

Bu soruyu bugünlerde kendime defalarca sormama neden olan bir olayla başlamak istiyorum. Hepimiz güzel, yaratıcı, farklı bir tarzı olan ruhu olan şeyleri severiz. Tasarım şu sıralar geç olsa da hakkettiği değeri yavaş yavaş görmeye başlıyor. Hoş Türkiye’de diye eklemeliyim aslında sonuna, bundan yıllar önce bize çok çok da uzak olmayan Avrupa şehirlerinde tasarımın ne kadar önemsendiğini, insanların evleri, bahçelerini, dükkanlarının vitrinlerini, ulaşım araçlarını nasıl göze güzel gelen hoş, ruhu olan şeylerle bezemeye çalıştığına ve ne kadar da başarılı olduklarına şahit olmuştum. Ekonomi önemli tabi bazı şeyleri düşünebilmek için. Neyse konuyu yine saptırıyorum.

Yaratıcı şeyler diyorduk, bir yaratıcılığın ürünü olan şeyleri gördüğünüzde yüzünüzde gülümseme belirir, içinizde sıcak bir duygu yayılmasına neden olur. Madem tüketeceğiz beşer olarak birşeylere ihtiyacımız var, özel yaratıcı şeylere, şaheserlere, birşeylere sahip olmak yerine birşeyleri deneyimlemeye ayıralım ürettiğimiz faydalardan kazandıklarımızı elimizden geldikçe. 1 yıla yakın bir zamandır takip ettiğim ve yaratıcılığına hayran kaldığım bir dosttan (ki kendisi bu şekilde ifade etmeme izin verirse) ve şaheserlerinden bahsetmek istiyorum. Böyle güzel insanlar oldukça bence hayatımızda ben ne yapıyorum, ne yaratıyorum, hayatıma ve insanların hayatlarına ne katıyorum sorusunu daha çok sorabiliriz.

Benim için çizdiği ve her su içişimde beni istemsizce gülümseten tasarımı aşağıda görebilirsiniz.

12230909_1677285732558580_722264719_n
Eşi için hazırladığı güzel kupa tasarımını gördükten sonra kendim için bir tane istemekten kaçınamadım.

Yüzünüzü gülümsetecek şeyler görmek istiyorsanız, enerjisine ve yeteneğine hayran kaldığım Adaşım Burcu Firdevs Demirağ’ın instagram hesabındaki yaratıcı resimlerini / tasarımlarını takip etmenizi öneririm.

Kendisine hayatıma kattıkları için teşekkür ederim…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s