Yaşamımızdaki sanallık arttıkça…

Yaşamımızdaki sanallık arttıkça, doğal şeylere özlem duymaya başladık. Belki farketmiyoruz ama birşeylerin eksikliğini hissediyoruz hepimiz, içten içe ağır ağır ilerleyen çay sohbetlerinde dostluğu, derdi, sevinci, hüznü, mutluluğu paylaşmayı, elektriklerin kesildiği akşamlarda eskilerden kalan hikayeleri paylaşmayı, tüm aile çekirdek, çerez alıp aynı filmin etrafında toplanmayı özlüyoruz.

Sürekli dikkatimizi, ilgimizi çeken bir nokta, aynı anda düşündüğümüz yüzlerce konu ve unuttuğumuz yüzlerce farklı şey var. Bir yandan hayatın hızı artmış gibi geliyor, ancak bir o kadar da yetişememe durumu var. Eksiklik hissini sanki bir parça da bu durum pekiştiriyor. Gittikçe daha fazla daha fazla zamanlar harcamak ancak yine de zamanın yetişmemesi.

Küçük molalar vermek ve zihnimizdeki yoğun düşünceleri kapıda bırakmak gerekir bazen. Basit görebilmek, pratik çözümler oluşturabilmek, omuzlarımızda, kalbimizde, zihnimizde hissettiğimiz yükü biraz da olsa bırakabilmek için. Mesela eskilerden sevdiğin bir müziği açmak ya da farklı bir şey yapıp rastgele bir kanal açarak müziği radyoya bırakmak.

Sadece rahatlamak için değil, basit ama etkili bir ürün koyabilmek için bile, zihnimizi berraklaştırmamız gerekir. Fazlalıkları atmak, sadece olanı ne fazla ne eksiğiyle görmek. Sanki ilginç bir filmmişcesine hayatımıza bakabilmek belki de.

Her sinema çıkışında, içimde bir his olur, hem de güzel bir filmse, beni alıp uzaklara götürmüş, karakterlerin yaşamlarında gezdirmişse bir süre, küçük tatlı bir hüzün hissederim içimde, hem de muhteşem bir farkındalık. Sanki bir anlığına herşeyden kopup, sonra tekrar dönmüşlüğün hissi, en küçük ayrıntısına kadar gören hayatı, son damlasına kadar hisseden yeni bir ben gelir.

Bazen sadece bir çay koyup arkadaşla muhabbete doymak gerekir ve yeter. Paylaşmak, ne olursa olsun paylaşmaya devam etmek ama canlı canlı, mesaj atarak değil sesini duyarak, telefonda değil yüz yüze ve mümkünse aynı masada karşına alarak anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, arkadaşını…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s